Ana Sayfa Tanıtım Mobese Kameraları Hayatımızda Ne Kadar Etkili?

Mobese Kameraları Hayatımızda Ne Kadar Etkili?

Son zamanlar dikkatimi çeken önemli bir teknolojik gelişmeden bahsetmek istiyorum sizlere bu makalemde. Sokaklarda, İş yerlerinde, araçlarda hatta oturma salonlarına dahi giren gözetleme teknolojisi mobese sistemleri.

Ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan gözetleme sistemi âdete günlük hayatın bir parçası haline gelmiş. Binalarda, İş yerlerinde, marketlerde, sinemada “Bu iş yerinde görüntülü kayıt yapılmaktadır” yazısını görmeyen yoktur sanırım. Mobese kameralarının gerekli olduğunu söyleyende var karşı çıkanda. Hukukçuları dahi ikiye bölmüş. Bir taraf hukuka aykırı bulurken, diğer taraf hukuk dışı olarak yorumlamış. Bende dikkatimi çeken bu sistem ile ilgili topladığım verileri siz ziyaretçilerim ile paylaşmak istedim.

Mobese Gözetleme sisteminin İnsan üzerindeki etkisi nedir?

Günümüzde birçok insan mobese sistemleri sayesinde suç işlemekten veya suça meyil etmekten vazgeçse de, bazılarının pekte umurunda olmadığı aşikâr. Gelişen ve değişen inşalarımız zaman geçtikçe artık suça eğilimleri artmaya başlamakta ve toplumsal birçok olayın aydınlatılmasında zorluk çekilmekte. Basit bir suçun bile mahkemesinin 3 yıl sürdüğü ülkemizde birçok olay mobese sistemleri sayesinde çok kısa zamanda ispat niteliğinde kullanılıp cezalar yazılmakta ve vatandaşların toplumsal alanda yasaların öngördüğü şekilde hareket etmesine neden olmaktadır. Ülkemizdeki birçok kişinin kameraları görünce kuralla uyduğunun herkes farkında sanırım.

Hırsızlık ve yasa dışı olayların giderek arttığı bir zamanda kameraların olmadığını düşünmek bile istemiyorum. Ülkemizdeki tüm mobese kameralarını söktürseler çok kısa zaman içerisinde suç oranı neredeyse 5-10 katına çıkar. Trafik kazaları ve kural ihlalleri inanılmaz bir hal almaya başlar.

Geçmişte bu güvenlik sistemi ile ilgili birçok tartışma yaşanmıştı. Bazı milletvekilleri güvenlik için şart derken, bazıları karşı çıkmıştı. Bazı hukukçular olması gerektiğini savunurken bazıları yine karşı çıkarak hukuka uygun değil demişti.

Toplumsal alanlarda kullanılan kameralar ile ilgili neredeyse birçok kişi hemfikir. Sokakta toplum içerisinde özel hayat olmadığından bu sistem kullanılması gayet normal. Çünkü birçok hırsızlık, trafik kural ihlali bu sitemler sayesinde engellenebilmekte, doğal afetler anlık takip edilebilip mahsur kalan insanlar kurtarılabilmekte. Trafikte makas atarak veya kural ihlali yaparak ilerleyen bir sürücü mobese kameraları tarafından tespit edilip kısa zamanda hatta trafikte ilerlerken anında müdahale edilebilmekte. Yani mobese sistemleri toplumsal alanda insana birçok fayda getirmekte.

Mobese Kameraları ve Özel Hayat

Aslında bu sorunun cevabını verebilecek hukuki bilgim yok. Sizlere sadece yaşanan olaylar ile ilgili biraz bilgiler vereceğim. Sokaklarda ve toplumsal alanda yapılan kayıtların amacı güvenliği sağlamak suça ve suçluya en kısa surede müdahale edip yakalamaktır. İş yerinde veya toplumsal alanda yerleştirilecek olan kameranın amacı önem taşımaktadır diyor Prof. Dr Ersan Şen.

İnsanların özel alanlarını, onuruna ve şerefine dokunacak gizli anları kaydetmek tatbiki büyük suçtur. Bu nedenle iş yerlerinin özel olmayan alanlarına güvenlik kamerayı yerleştirilebilir ancak özel alanlara yerleştirilemez. Örneğin oturma salonuna. Hatta geçtiğimiz yıllarda okuduğum bir haberde belediye çalışanların bulunduğu ofise kamera yerleştirmiş, bir çalışanın direk ekranı gözüküyor diye hukuka aykırı bulunmuştu. Ayrıca trafikte ceza yiyen araç şoförüne gönderilen fotoğraflarda, araçta başka birisi var ise o kişinin yüzü perdelenip sadece aracı kullanan kişinin fotoğrafı çekilmekte.

Şehirlerin mobese ile tanıtılması

Bu teknoloji sadece güvenlik amaçlı değil tanıtım amacı ile de kullanılmakta. Özellikle şehirlerimizin birçoğundan hatta ilçelerden, otellerden plajlardan birçok yerden tanıtım kameraları ile yayın yapılmakta. Ben şahsen sabah İstanbul’da işe gitmeden önce telefonumdan mobese kameraları ile yol güzergâhımdaki trafik durumunu kontrol ederim.

Ülkemizdeki bir çok ilimizin şehir merkezinden canlı mobese görüntülerinin olması ve böyle bir hizmetin sunulması beni ayrıca mutlu etti. Suç ve suçlu ile mücadelenin yanı sıra turizm amaçlı kullanılan bu teknolojinin ülke turizmine ayrıca fayda sağlayacağını düşünüyorum. Hem işime giderken hem de uzakta olduğum memleketimi izleyebiliyorum. Mobese görüntüleri için https://www.canlimobese.com/ bu adresi tavsiye edebilirim. Ülkemizin canlı mobese görüntüsü olan tüm illerinin yayınlarına erişebilirsiniz.

Ülkemiz son 10 yılda bu teknolojide önemi bir gelişme kaydettiğini düşünüyorum. Halka açık izlenebilen şehirlerdeki mobese kamera sayısının artırılması gerektiği kanaatindeyim. Ülke turizminin geliştirilmesi açısından önemli bir adım olarak görüyorum şehir kameralarını. Hem yurt içi hemde yurt dışından şehirlerin izlenebilmesinin ülkemize büyük faydaları dokunacağını düşünüyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz